PRO PERFEKTNÍ OBLOUKY

TIPY OD STÖCKLI, JAK SPRÁVNĚ PEČOVAT O LYŽE

Správná péče o lyže je klíčovým prvkem povinného rozvrhu každého lyžaře. Pokud si voskujete lyže pravidelně a připravujete si jejich hrany, budete mít vždy dobrou kontrolu, nejvyšší bezpečnost a samozřejmě v neposlední řadě rychlost, kterou potřebujete ke zdolávání sjezdovek. 

jak často mazat lyže?

Všechny nové lyže jsou kompletně připravené k okamžitému použití, bez nutnosti nějakých dalších úprav. Nároční lyžaři a zejména závodníci si s cílem přizpůsobení jízdních vlastností lyžařovým specifickým požadavkům mohou nechat lyže individuálně připravit již před prvním použití. Jednou ročně, nejlépe na konci sezóny, by lyže měly projít tuningem v lyžařském servisu. Tuning lyží by měl zpravidla obnášet revitalizaci skluznice a broušení hran. Proč na konci sezóny? Zaprvé, nenavoskovaná skluznice může během léta vyschnout, což znamená, že lyže nebudou později schopny poskytnout plný výkon. Zadruhé, lyže servisované na konci sezóny budou následující zimu připraveny k okamžitému použití. Lyže by měly být mazány pravidelně.

KTERÉ ASPEKTY TUNINGU SI ZASLOŽÍ SPECIÁLNÍ POZORNOST?

Nejdůležitější je věnovat skluznici lyží pravidelnou péči. Jinými slovy by měla být voskována pravidelně, abychom předešli jejímu vysušení. Zanedbání této péče vede k nižší odolnosti lyží a ke ztrátě jejich optimálních kluzných vlastností, a tím i požitku z lyžování. Dobré hrany jsou stejně důležité. Hrubé škrábance musí být srovnány, kovové špony musí být odstraněny, aby mohly lyže opět krájet čisté oblouky. 

JAK ČASTO MUSÍ BÝT LYŽE PROFESIONÁLNĚ SERVISOVÁNY?

Záleží na sněhových podmínkách a na počtu odježděných dní. Obecně se doporučuje jeden tuning ročně, který by měl zahrnovat revitalizaci skluznice (mazání), broušení hran, obnovení struktury skluznice, a případě potřeby i opravení škrábanců a děr. Dále potřebují lyže projít tuningem v případě, že jsou ve skluznici škrábance nebo když už nejsou hrany dostatečně ostré. V každém případě je doporučeno pravidelně vlastnoruční mazání doma, ideálně po každém třetím dni na sněhu.

JAK MOHU NEJLÉPE SKLADOVAT LYŽE?

Abychom předešli rezavým hranám, musíme z lyží odstranit veškeré zbytky vody a nečistot. Toto doporučujeme rovněž na konci každého lyžařského dne. Ke skladování je ideální suchá a tmavá místnost.